4 Kommentarer


  • Bente Pedersen

    Endnu et forsøg på at sige lidt til trafikudvalget. Det skal jo nok lykkedes at få forslaget igennem,da næsten alle har en P plads og forhåbentlig er glade for den. Det vil jo så betyde at når arbejdsbiler og gæster er kørt hjem . Så vil p pladsen stå tom ?
    Jeg vil foreslå at det nedlægges 2 pladser til håndværkere der skal være god plads til dem, selvom de fleste vil køre ned til der hvor der skal arbejdes. Så vil jeg foreslå at der er 3 gæsteparkeringer. Alle skal være markeret at det fremgår med skrift. Der kan yderligere nedlægges nogle stykker til andre formål. Resten må være til os få, der ikke vil have parkerings plads. Når jeg går rundt i birkevang kan jeg se at næsten alle har en P plads endda til 2 biler. 🚗 .
    Bente nr 45

    marts 05, 2026
  • Maggie Andersen

    Er meget enig i at at parkerings plads skal være til gæster og håndværker. For vvs 8-10 år siden var der en l” kampagne” til at få folk til at anlægge p – pladser på egen grund og der var flere der løste det selv om grundene var små. Der er forresten en motor cykelbeller scooter der har været opbevaret på p – plads for mindste et år tilsyneladende uden at have været brugt eller flyttet.
    Sjov ting på vejen – det er jeg helt med på – men kan det blive glat ( gammel kone der ikke har lyst til at fald.!

    marts 04, 2026
  • Bente Pedersen

    Problemet er at der kommer flere og flere arbejdskøretøjer. Nogen gange flere som måske endda ikke har noget med birkevang at gøre. De holder der ihverfald også om natten. Nogen tillader sig at bruge 2 pladser eller har biler stående der ikke kører. Vi er kun få der efterhånden bruger pladsen, De fleste har parkeringsplads ved deres hus og alle nye tilflyttere SKAL have etableret parkerings plads ved deres hus. Jeg vil ikke have parkeringsplads foran mit hus, det var ikke et krav da jeg flyttede ind. Så i mit tilfælde må jeg parkere på Mørkhøjvej ,hvis det forslag går igennem og det er jeg da ked af. Min vej er overfyldt med biler der holder på tværs og rager ud på kørebanen indimellem . Ikke noget noget kønt syn. Så ikke plads til flere grimme biler på vores vej. I øvrigt synes jeg det er lidt tarveligt at sende sådan et forslag ud til afstemning så kort før en generalforsamling. Endda gældende fra 1 april. Der er egentlig god plads på parkerings pladsen hvis der blev taget hånd om de køretøjer der har sneget sig ind på det sidste. Trailere hører ikke til på pladsen de fylder for meget som jeg husker det.
    Hilsen Bente nr 45

    februar 27, 2026
  • Hanne_nr120

    Sympati for jeres ideer. Mht parkeringspladsen kan jeg tilslutte mig at pladsen bør være til gæster og udefrakommende håndværkere, men jeg må indrømme jeg tror ikke på den frivillige regulering.
    Er vi i dag sikre på at alle, der benytter pladsen, overhovedet har noget ærinde i Birkevang? Hvad er “fælles ejede biler”? Jeg er uenig i at trailere hører til på P-pladsen – vi er cyklister og har i alt fire cykler plus cykeltrailer og selvfølgelig finder vi plads til det på vores grund. Har man brug for trailer må man finde plads på egen grund.

    februar 26, 2026

Efterlad en kommentar


Navn*

E-mail(vi vidergiver ikke din e-mail)*

Hjemmeside

Din kommentar*

Send kommentar

Haveforeningen Birkevang 2025